Χριστούγεννα 2023 & έχω καιρό να γράψω στο blog.
Έχω απορροφηθεί η αλήθεια είναι στα social media με βιντεοσυνταγές, οπότε περιμένω να με ακολουθήσεις σε Facebook, Instagram & Tiktok , θα με βρεις ως greciantaste . Από την άλλη το 2023 ήμουν έγκυος & το μωράκι ήρθε στο κόσμο 30 Νοεμβρίου, οπότε καταλαβαίνετε ζω μια τρέλα !
Ωστόσο έστω και τελευταία στιγμή, θέλω να σας πω τις προτάσεις μου, έστω & αν είναι λιγοστές και σήμερα σας έχω συνταγάρα, ένα πιάτο που ταιριάζει στο Χριστουγεννιάτικο τραπέζι & είναι τόσο νόστιμο όσο και θρεπτικό γι 'αυτούς που θέλουν ένα πιο υγιεινό πιάτο στο τραπέζι τους.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhJFq_nmAKwg_72XO1Rz5S3u7PpomANIxK96AumFoHb8W0R1H_RRQIW6L6eNgDIgjrfkMMF7iWpzUWL23CyeeB-XkK-BugPDJ1H7UJVvGtvN6sYPTN295Fa8dI3iJLqp0KbIZTyGNxspv97ByGfBSC-uoqaBE1KzmgrFQnaL7zcuM_auvVVw5dKK3lKwyc/s16000/IMG_2266.jpg)
Βασιλιάς του πιάτου είναι το πλιγούρι από την εταιρεία Salamousas.gr ( ξέρετε πόσο λατρεύω την εταιρεία για τα άλευρα & όσπριά της) , καλλιεργείται στα εδάφη της Λήμνου και πραγματικά είναι πολύ ιδιαίτερη. Η συνταγή συνοδεύεται με μπουκιές κοτόπουλου, λαχανικά, ξηρούς καρπούς & κράνμπερι.
Αν εξαιρέσεις το κοτόπουλο μπορεί όλο το υπόλοιπο να το χρησιμοποιήσεις και σαν γέμιση σε κοτόπουλο, χοιρινό ή γαλοπούλα, οπότε αισθανθείτε ελεύθεροι να δημιουργήσετε!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEje2EtxzZ0otkkp3lXtala2uBRejyOCm9WDjg71RSj5iik68uEiNy-yPa6w_1flL09BEg3hyphenhyphendp8pvxFWYiDk-xti1urov3u2LkHnZoGuxTHfBzwiRFN6yCNrAEfNP3XBdZP6tKTjGVkNQ10vlMSs_lKLMSqpTM_s-z0KhXpqqjvnbFILMfzti-TC3rxWIA/s16000/IMG_2257.jpg)
ΤΗΓΑΝΙΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΠΛΙΓΟΥΡΙ
υλικά:
- 400 γρ κοτόπουλο μπουκιές
- 1 κρεμμύδι μικρό, ψιλοκομμένο
- 150 γρ πλιγούρι @salamousas_agrifood_lemnos
- 100 γρ μιξ λαχανικών
- 50 γρ καρύδια , χοντροκομμένα
- 30 γρ κράνμπερι
- 2 κσ ελαιόλαδο
- 180 γρ νερό ή ζωμό λαχανικών
- μπαχαρικά:
1 κγ αλάτι, 1 κγ κύμινο, 1κγ πάπρικα , 1 κγ πιπέρι
ΠΩΣ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ:
ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ή ΒΑΘΥ ΤΗΓΑΝΙ
Προσθέτω το ελαιόλαδο, το κρεμμύδι & το κοτόπουλο, σωτάρω μέχρι να πάρει χρώμα.
Προσθέτω τα λαχανικά & μπαχαρικά & σωτάρω για 2 λεπτά ακόμα. Συνεχίζω με τα καρύδια & κράνμπερι.
ΠΛΙΓΟΥΡΙ
το προσθέτω στη κατσαρόλα & σωτάρω για 1-2 λεπτά. Προσθέτω το ζωμό ή νερό & χαμηλώνω τη φωτιά στα μισά.
Σιγοβράζω μέχρι να πιει όλο το νερό και να μαλακώσει το πλιγούρι. Αν κρατάει ακόμα , προσθέτω λίγο ακόμα νερό.
Σερβίρω ζεστό.
Οι μπουκιές κοτόπουλου λιώνουν στο στόμα, το πλιγούρι είναι χυλωμένο μαζί με τα λαχανικά, τα κράνμπερι δίνουν μια γλυκόξινη γεύση που απογειώνει το πιάτο & φυσικά τα καρύδια δίνουν την τραγανότητα που αξίζει στο πιάτο.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh35rfAUoYOuLU3aGmPzNHXyo6ueilJDzJEiEGhzHmkNBtP24ueeq7VzaKJIfp31Xw-ip0pR1OU66umB4fuxeH7nfcG8FnFJEC5a0KaA4ctdeQP_3XuyVYvRBrfsXYdWJyFNshlH8UOsGhmdlRs2FsPFoJbM04J6FbyL-43ntcHAsyhzFoos9pgoNeMSv4/s16000/IMG_2244.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2DGuygE-fPNKUY0ycy1hBTWP-Uepa3JrUH-0iGLK5qyOQ94Uh3Baf49fHRgZ5c7InarDyzASoQKO5ANvS3hGbP27oJcdRrG8-Y1jSw8H36zAumpZyfsrGGYT9GTi4Dyo3giQQCeFVtYVqYjaSPHZkio2jz3apMXPMiJUQafGVH-my9ssgINpj9d9sKCo/s16000/IMG_2247.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiZwXqgCA3lN_x2ZtQf3MZ_JbmmkZ32wHV2kFk5yI9xmVtEmhufJGKW6s31Ij7VL47S8s8jNS9lNE-jEkAUglNTsGe-UsydKR7Mu91PgIGHWdb2Wt4pRDUvp8RyBU58HtkaulCvWPM7EDwl2TkErpoVuVLdUom-0KjHRP9-5njAZS-qMLjBPFshU7iPjv0/s16000/IMG_2255.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgoIf9OnU6-XlPjwAc8624lcoP1-3AUmk5MmQx6Kqcogkh0JHceNHkXJJboNdFJaw_-D_x90Jj9bxN8hXa7sumZ7EFs4zTtK0JpX9_cpljuDJY88fajJa25YVMVLpgK9LyZj3SZ9dx_yMTV-46XesHPKE5Ck7snsEQQzqDiS9Bw3Ibqs5WukWpBnzCKhpk/s16000/IMG_2259.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYhTmyIOW9w1oDrW9drpdatWykbW-CvFY73c8DXDRwfYH1Gflsb1exMy6sSh7CE89L3dZuGvHtXR8z3Ng9LNOHOCx7gE3BP1sX5y2kk-Y279o9HmxZpsrdnpgB3QNMs0PoqoDQteQqlWl5zwcrb45dpFBrayzCIwJftsJrOIaYOq1agfhFxLdTz1EFiMg/s16000/IMG_2264.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjh7zJXztjkxFlkTtB_hPG99zgkn-75iQC6wR8lQ2w4e3A-TL3CQ6cbiHSdf82x04KA9qDsu59gqofUMZxcWbzqqZArN4nUJtF4TJOjsTVMLpKyGPKyXpjBE9sZ34Kx5VIJ2qTPu0kYePUtar05n7mB9BsS7-bmNHb83a1oDuSGV7EFDvkfDqVWUkw16Uk/s16000/IMG_2280.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiXgKgVaZ6-w-SedlWQRuqSH_lVXJlBGAcWI4oBmcrizOidBp-GN2nfd5_suL9rmZIPWU54L1-_1Pdm-vqDWziI93A8sFoS40mV4XsEWSfrKautcI_i6Bt0h-2DAGDgkuDtYfcN1XxDrJyKTFROPitnL7gKhmokwG4tGI0UAk_E_fYEqdfTXBuTEHrBgvM/s16000/IMG_2297.jpg)
0 Comments